Co působà nemoci žen?Základem "ženských nemocÃ" je role obÄ›ti, ve které se mnoho žen nalézá nebo se v nà vidÃ. Mnoho žen má Äasto pocit - vÃce než muži - že život se jim prostÄ› pouze "dÄ›je", že je potkává nÄ›co zvenÄÃ, Äemu se potom bez Å™eÄà a bezbrannÄ› poddávajÃ. Pokud odmÃtáme odpovÄ›dnost za svůj život a svoje zdravà (vÄ›domÄ› nebo ne), může i tento postoj působit negativnÄ›. Pokud se nenacházÃme ve svém StÅ™edu, vypadáváme také ze svého vnitÅ™nÃho i vnÄ›jÅ¡Ãho, duÅ¡evnÃho i tÄ›lesného zdravÃ. Ženy od pÅ™Ãrody bytosti otevÅ™ené a senzibilnÃ. VÄ›tÅ¡inou jsme se neuÄily s touto otevÅ™enostà zacházet, chránit se pÅ™ed nÃ. Jsme potom jako "houba", která nedobrovolnÄ› nasává vÅ¡echno zlo tohoto svÄ›ta. To jsou opÄ›t "výborné" pÅ™edpoklady pro rozvoj dalÅ¡Ãch nemocÃ.
Menopauza strašáci modernà ženy?Klimakterium. Nebo také pÅ™echod. Ta dvÄ› slova neznà zrovna libozvuÄnÄ›. A to mnohý z nás ani netuÅ¡Ã, co se za tÄ›mito pojmy skrývá. NetuÅ¡Ã, že matiÄka pÅ™Ãroda nÄ›kdy dokáže být pÄ›knÄ› poÅ¥ouchlá a té krásnÄ›jÅ¡Ã polovinÄ› lidstva mnohdy pÅ™ipravuje ve vÄ›ku kolem padesátky úplný oÄistec. My se vÅ¡ak tomu můžeme úÄinnÄ› bránit, moudrost pÅ™edchozÃch generacà nám umožňuje vyzkouÅ¡et i alternativu ke klasické medicÃnÄ›, a tou je celá Å™ada naÅ¡ich preparátů. PÅ™echod (klimakterium) je vlastnÄ› obdobÃm pozvolného vyhasÃnánà cyklické hormonálnà aktivity vajeÄnÃků. Základ vÄ›tÅ¡iny problémů pak tkvà v tom, že ženské tÄ›lo je "nastaveno" na pravidelnÄ› se opakujÃcÃ, cyklický pÅ™Ãsun pohlavnÃch hormonů - estrogenů, gestagenů, ale v malé mÃÅ™e i "mužského" pohlavnÃho hormonu testosteronu. PÅ™echod může zaÄÃt docházet k poruchám menstruaÄnÃho cyklu. Ten může být nepravidelný, menstruace trvajà různÄ› dlouho a majà různou sÃlu. S postupem Äasu se pak menstruace úplnÄ› zastavuje, docházà k menopauze. KolÃsajÃcà hladiny hormonů vedou k pocitům horka, návalům, slabostem. Mnohdy se objevuje kolÃsánà krevnÃho tlaku, provázené bolestmi hlavy, nebo pocity malátnosti. Protože i funkce mozku jsou ovlivnÄ›ny hladinami hormonů, může u ženy v pÅ™echodu docházet k neklidu, nespavosti, podráždÄ›nosti, nebo naopak ke zhorÅ¡ovánà zájmu o okolÃ, apatii, těžké únavÄ›, Äi k jiným psychickým poruchám. ÄŒasto se najednou objevujà obtÞe s kvalitou pokožky, projevujÃcà se různými vyrážkami, ochabovánÃm kůže (zÄásti i dÃky nedostatku tekutin), rychlejÅ¡Ã tvorbou vrásek. U nÄ›kterých žen se s pÅ™echodem zaÄne zcela náhle mÄ›nit kvalita kostà - docházà k úbytku kostnà hmoty, která vede zpoÄátku k osteopenii, poté i k osteoporóze. NejhorÅ¡Ã ze vÅ¡eho je pak obrovský vzestup rizika srdeÄnÄ›-cévnÃch onemocnÄ›nÃ, který s sebou klimakterium pÅ™ivádÃ. Žena, až doposud pod mocným vlivem pohlavnÃch hormonů, se s poklesem jejich hladiny dostává pomÄ›rnÄ› náhle, bÄ›hem nÄ›kolika málo let do stejné rizikové skupiny, jako muži jejÃho vÄ›ku. A jde o riziko vzniku velmi drastických nemocÃ. Hormonálnà suplementaci má ale svá úskalÃ:
- ne vždy je nasazená dávka hormonů dostaÄujÃcÃ;
- ne vÅ¡echny typy synteticky vyrábÄ›ných hormonů jsou bez výraznÄ›jÅ¡Ãch vedlejÅ¡Ãch úÄinků;
- nÄ›které ženy tuto hormonálnà suplementaci nemohou brát - jde zejména o ženy se stavem po opakovanÄ› prodÄ›-lané hluboké žilnà trombóze Äi po plicnà embolii, dále o ženy s již rozvinutou ischemickou chorobou srdeÄnà a o ženy kontrolované pro obtÞe s prsy.

|